Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.
W tak niszowej branży jaką są sztuki plastyczne, nie trzeba się bardzo dobrze orientować, żeby robić spore wrażenie na swoich znajomych. Wystarczy chwilka czasu, żeby dało się coś i o sztuce ciekawie powiedzieć przy kawie. Tak naprawdę wystarczy na wiele okazji tyle co w tym słowniku. Nawet, żeby zaskoczyć prawie każdego przewodnika w prawie każdym mieście czy muzeum. Pomoże też osobom zainteresowanym bardziej poważnie tym, żeby swobodniej poruszać się po terminologii związanej z plastyką. Serdecznie zachęcam do przeglądnięcia tego krótkiego słownika o malarstwie, a potem do powrotów.
Zaprawa zaprawie nie równa, ale zaprawa zaprawę tak.
W sumie, cały Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych aktualnie zawiera 107 zwięźle wyjaśnionych pojęć plastycznych.
litery słownikapowrót na stronę startową witryny
— podkład wzmacniający i izolujący podobrazie od warstwy malarskiej (farb tworzących obraz), który czasem pełni dodatkową funkcję zdobniczą w obrazie. Może być jednowarstwowa, ale częściej wielowarstwowa. Zwykle nakłada się ją pędzlem, albo szpachlą. W zależności od użytych materiałów, gęstości, a także faktury podłoża oraz sposobów nakładania lub opracowania może mieć powierzchnię gładką, fakturalną lub podrzeźbianą.
litery słownikapowrót na stronę startową witryny
W sumie, cały Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych aktualnie zawiera 107 zwięźle wyjaśnionych pojęć plastycznych.
„Zjawisko witrażu. Witraż jest tą dziedziną sztuki średniowiecza, w któej rola barwy i światła osiągnęła swój wyraż najpełneiszy i wypowiedziała się w sposób najbardziej specyficzny i oryginalny (...).
Witraż średniowieczny był czymś znacznie więcej niż dekoracją. Był swoistym artystycznym wyrazem średniowiecznego splendor, łączącego w sobie upodobanie do blasku, do sytej barwey i do kosztowności. Wynaleziono takż formę sztuki, w której wszystkie te zalety mogły zabłysknąć — w znaczeniu dosłownym” (M. Rzepińska, Historia koloru, Warszawa 2009, s. 157–158).
litery słownikapowrót na stronę startową witryny
Podana tu literatura przedmiotu dotyczy całego słownika.