malarstwo i Ty - sztuka z bliska

®

Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Flaga Szwecji Flaga Francji Flaga Polski

Rozmaitości: Rozumiem to tak, a Ty?Rozmaitości: nasze eko

Techniki malarskie c. d.

Gwasz

To sposób i technika malowania z obszaru pomiędzy akwarelą, a akrylem. Tutaj też rozcieńczalnikiem dla farb jest woda. Od akwareli różni się tym, że kolory mieszamy dodając biel. Przez to uzyskujemy farby o dużej sile krycia i o jasnym kolorycie. Zapomnijmy o laserunkach! To nie ta technika. Jako podobrazia używamy papieru, który możemy pokryć cienką warstwy zaprawy. Werniksować nie trzeba. Możliwości, jakie daje ta technika są spore, warto spróbować.

Olej

W technice olejnej spoiwem dla farb sa oleje schnące (zazwyczaj olej lniany). Najczęściej farby wyciśnięte z tub na paletę miesza się, a następnie rozrabia ze spoiwem przed położeniem na podobrazie, którym może być płótno, drewno, pergamin lub rzadziej papier. Bywa jednak tak, że planowany efekt artysta uzyskuje bezpośrednio na płótnie, a paleta jest tylko wygodnym miejscem na farby. Narzędziami są różnego rodzaju pędzle i szpachle, którymi pracujemy aż do uzyskania zamierzonego efektu. Technika ta umożliwia uzyskiwanie tak delikatnych niuansów, jak żadna inna. Możesz cieszyć się bogactwem przeświecających warstw laserunków, ale jeśli wybierzesz malowanie alla prima uzyskasz zupełnie odmienne efekty malarskie i tylko od Ciebie zależy, która metoda będzie Ci bardziej służyć. Zalety techniki olejnej, to: 1. możliwość nanoszenia wielu poprawek, 2. łatwość uzyskiwania nasyconych barw, 3. wysoka trwałość (przy prawidłowej technologii wykonania podobrazia, zaprawy, warstwy malarskiej, werniksu i przy odpowiednich sposobach przechowywania).

Pastel

To technika malowania za pomocą farb uformowanych w pałeczki. Malujemy zazwyczaj na papierze o odpowiedniej fakturze i o starannie dobranym kolorze. Występuje w dwóch odmianach - pastel suchy i tłusty. Pastele suche wymagają dokładnego utrwalenia. Technika ta daje duże możliwości kolorystyczne ze względu na ogromną ilość odcieni dostępnych w sprzedaży. Jest jedną z najbardziej lubianych technik przez osoby zaczynające przygodę z malarstwem.

Bibliografia:

powrót

Krótki utwór tekstowy:

O! „Kocham” Kraków, bo to nie grzech.

Krótka obrona magistrów sztuki:

Nie jest prawdą, że dobrzy malarze są dlatego dobrzy, że są pouszkadzani. To paskudne pomówienie. Niestety spotkałam się z tego typu zdaniem na temat twórców. Dlatego oburzona, oświadczam: żeby malować profesjonalnie trzeba mieć silne nerwy i bardzo dobry kontakt z własnymi emocjami. Kto nie ma, nie powinien się brać za ten zawód. Tzw. terapia sztuką to coś zupełnie innego. Zaświadczenie niech będzie potwierdzeniem, że byłam sprawdzić.

Krótka podpowiedź jak się regenerować, kiedy się maluje profesjonalnie:

Od czasu do czasu zaaplikować sobie szybkie chodzenie; od czasu do czasu wypić lampkę dobrego wina (dot. osób nieuzależnionych); od czasu do czasu dobrze się wyspać; od czasu do czasu zająć się rozumieniem tekstu, a nie obrazu; od czasu do czasu zrobić sobie opuszkami palców automasaż głowy.

Krótka aprobata dla malarzy malujących amatorsko:

Malarstwo malarzy amatorów jest mało świadome, ponieważ świadomość tego co się robi na podobraziu uzyskuje się w drodze przynajmniej kilkuletniego kształcenia akademickiego, ale niekoniecznie musi malarzowi zależeć na tej świadomości, więc można z całą pewnością wybrać dla siebie malarstwo amatorskie i może to być jak najbardziej świadomy wybór, a nie jakaś życiowa porażka. Malarze amatorzy mogą z powodzeniem sprzedawać swoje prace, ponieważ ich malarstwo jest łatwiejsze w odbiorze. Pozostają jednak w pewnego rodzaju ciemności twórczej, której nie mają malarze profesjonalni.

Krótki utwór tekstowy:

Nawrócenie to życie i zwycięstwo miłości, a drogą do tego zwycięstwa - miłosierdzie. Prawda, że prawda?

21 grudnia 2014 r.

© malarstwo i Ty Renata Kucharska, 2010-2018.