malarstwo i Ty - sztuka z bliska

®

Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Flaga Szwecji Flaga Francji Flaga Polski

Rozmaitości: Rozumiem to tak, a Ty?Rozmaitości: nasze eko

Słownik terminów plastycznych

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Ś T U W Z

akademizm - to kierunek w malarstwie i rzeźbie rozwijający się w obszarze oddziaływania oficjalnych instytucji artystycznych (akademie sztuk pięknych, salony wystawowe itp.) promujący tradycyjną teorię i praktykę warsztatową. Podstawą twórczości akademików było założenie, że zasady rządzące sztuką są intelektualnie poznawalne. Ich przyswojenie miało dawać twórcom gwarancję stworzenia dzieła doskonałego. Treść dominowała nad formą, obserwacja natury była punktem wyjścia dla stwarzania obrazu "natury idealnej". Za niedoskonałość uznawano przypadkowość. W Polsce przedstawicielem akademizmu jest Henryk Siemiradzki.

alla prima - technika nakładania farby na obraz w sposób bezpośredni, bez wsześniejszych szkiców, szybko.

al secco - technika wykonywania malowideł ściennych na suchym tynku z użyciem pigmentów zmieszanych z mlekiem wapiennym lub ze spoiwem wodnym, klejowym. Używana powszechnie do nanoszenia poprawek we fresku.

apoteoza - artystyczne przedstawienie człowieka w chwale niebios.

arras - termin powszechnie stosowany na określenie tkaniny dekoracyjnej wytworzonej do 2 połowy XVII wieku. Nazwa wywodzi się od miasta w północnej Francji, gdzie znajdował się ośrodek produkcji tapiserii w XIV-XV wieku. Arrasy stanowiły rodzaj dekoracji ściennej. Były tkane zazwyczaj splotem płóciennym, rzadziej rządkowym. Stosowano nici wełniane, jedwabne, złote i srebrne. Wykonywano przede wszystkim arrasy o tematyce figuralnej, krajobrazowe, tzw. werdiury i heraldyczne. Wybitnym dziełem tego gatunku sztuki jest kolekcja arrasów wawelskich, które stanowią "klejnot zbiorów wawelskich i znak świetności dawnej Rzeczypospolitej" (M. Piwocka - Arrasy Zygmunta Augusta).

atrybut - przedmiot lub symbol pomagający określić przedstawianą postać.

azuryt - niebieski pigment pochodzenia mineralnego.

Krótki utwór tekstowy:

O! „Kocham” Kraków, bo to nie grzech.

Krótka obrona magistrów sztuki:

Nie jest prawdą, że dobrzy malarze są dlatego dobrzy, że są pouszkadzani. To paskudne pomówienie. Niestety spotkałam się z tego typu zdaniem na temat twórców. Dlatego oburzona, oświadczam: żeby malować profesjonalnie trzeba mieć silne nerwy i bardzo dobry kontakt z własnymi emocjami. Kto nie ma, nie powinien się brać za ten zawód. Tzw. terapia sztuką to coś zupełnie innego. Zaświadczenie niech będzie potwierdzeniem, że byłam sprawdzić.

Krótka podpowiedź jak się regenerować, kiedy się maluje profesjonalnie:

Od czasu do czasu zaaplikować sobie szybkie chodzenie; od czasu do czasu wypić lampkę dobrego wina (dot. osób nieuzależnionych); od czasu do czasu dobrze się wyspać; od czasu do czasu zająć się rozumieniem tekstu, a nie obrazu; od czasu do czasu zrobić sobie opuszkami palców automasaż głowy.

Krótka aprobata dla malarzy malujących amatorsko:

Malarstwo malarzy amatorów jest mało świadome, ponieważ świadomość tego co się robi na podobraziu uzyskuje się w drodze przynajmniej kilkuletniego kształcenia akademickiego, ale niekoniecznie musi malarzowi zależeć na tej świadomości, więc można z całą pewnością wybrać dla siebie malarstwo amatorskie i może to być jak najbardziej świadomy wybór, a nie jakaś życiowa porażka. Malarze amatorzy mogą z powodzeniem sprzedawać swoje prace, ponieważ ich malarstwo jest łatwiejsze w odbiorze. Pozostają jednak w pewnego rodzaju ciemności twórczej, której nie mają malarze profesjonalni.

Krótki utwór tekstowy:

Nawrócenie to życie i zwycięstwo miłości, a drogą do tego zwycięstwa - miłosierdzie. Prawda, że prawda?

21 grudnia 2014 r.

© malarstwo i Ty Renata Kucharska, 2010-2018.