malarstwo i Ty - sztuka z bliska

®

Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Flaga Szwecji Flaga Francji Flaga Polski

Rozmaitości: Rozumiem to tak, a Ty?Rozmaitości: nasze eko

Słownik terminów plastycznych

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Ś T U W Z

caravaggionizm - formuła stylistyczna rozwinięta w malarstwie barokowym w latach 1605 - 1640 przez naśladowców Caravaggia. Cechy charakterystyczne tej stylistyki, to silny światłocień powstały przez zastosowanie intensywnego, punktowego oświetlenia pomieszczenia z zewnątrz, neutralne, ciemne tło, postacie ukazane w półfigurach lub w 3/4 z bliska, stłoczenie kompozycji, iluzjonistyczne przedstawienie faktur i struktury malowanych ciał i przedmiotów, dramatyczna dynamika kompozycji. Sposób malowania obrazów na wzór Caravaggia około 1620 roku rozprzestrzenił się niemal w całej Europie.

chiaroscuro - termin oznaczający malarstwo światłocieniowe lub sam światłocień.

cinquecento - termin określający w historii sztuki dojrzały i późny renesans w sztuce włoskiej XVI wieku.

collage - technika plastyczna polegająca na zestawianiu na płaszczyźnie wycinków różnych materiałów w zamierzona całość kompozycyjną za pomocą rożnych technik montażu. Pierwsi collage zastosowali kubiści - P. Picasso, G. Braque.

Krótki utwór tekstowy:

O! „Kocham” Kraków, bo to nie grzech.

Krótka obrona magistrów sztuki:

Nie jest prawdą, że dobrzy malarze są dlatego dobrzy, że są pouszkadzani. To paskudne pomówienie. Niestety spotkałam się z tego typu zdaniem na temat twórców. Dlatego oburzona, oświadczam: żeby malować profesjonalnie trzeba mieć silne nerwy i bardzo dobry kontakt z własnymi emocjami. Kto nie ma, nie powinien się brać za ten zawód. Tzw. terapia sztuką to coś zupełnie innego. Zaświadczenie niech będzie potwierdzeniem, że byłam sprawdzić.

Krótka podpowiedź jak się regenerować, kiedy się maluje profesjonalnie:

Od czasu do czasu zaaplikować sobie szybkie chodzenie; od czasu do czasu wypić lampkę dobrego wina (dot. osób nieuzależnionych); od czasu do czasu dobrze się wyspać; od czasu do czasu zająć się rozumieniem tekstu, a nie obrazu; od czasu do czasu zrobić sobie opuszkami palców automasaż głowy.

Krótka aprobata dla malarzy malujących amatorsko:

Malarstwo malarzy amatorów jest mało świadome, ponieważ świadomość tego co się robi na podobraziu uzyskuje się w drodze przynajmniej kilkuletniego kształcenia akademickiego, ale niekoniecznie musi malarzowi zależeć na tej świadomości, więc można z całą pewnością wybrać dla siebie malarstwo amatorskie i może to być jak najbardziej świadomy wybór, a nie jakaś życiowa porażka. Malarze amatorzy mogą z powodzeniem sprzedawać swoje prace, ponieważ ich malarstwo jest łatwiejsze w odbiorze. Pozostają jednak w pewnego rodzaju ciemności twórczej, której nie mają malarze profesjonalni.

Krótki utwór tekstowy:

Nawrócenie to życie i zwycięstwo miłości, a drogą do tego zwycięstwa - miłosierdzie. Prawda, że prawda?

21 grudnia 2014 r.

© - malarstwo i Ty Renata Kucharska, 2010-2017.